Kunstmuru – poolt ja vastu

Ühele meeldib ema, teisele jälle tütar. Maitseid on erinevaid ning ilugi peituvat eelkõige ikka vaataja silmades.

Aianduse vaatevinklist näikse siiski, et ühes ollakse kokku leppinud igal tasandil – roheline on ilus. Iseäranis, kui teemaks on muru.

Edasi ei ole enam nii lihtne. Kui suur võiks olla muru osatähtsus koduaias?, kas eelistada ainult kõrreliste segust koosnevat kamarat?, kas ja kui palju mul on aega muru niita, kasta ja väetada?, kui tihti tuleb muru uuendada?, mis muttide vastu avitaks?, mis naabri võilillede vastu päästaks? Need ja veel sada muud pisiasja vaevavad muruomanikku igal hooajal.

Alternatiiviks on kunstmuru.

KunstmuruUue põlvkonna kunsmurul on võrreldes loodusliku muruga mitmeid eeliseid. Ta ei kolletu, ei umbrohtu, ei vaja kastmist ega väetamist, on tallamis- ja kulumiskindel ja, mis peamine, näeb välja vägagi looduslik. Puudustest tuleks kindlasti silmas pidada, et nautimata jääb iganädalane värskeltniidetud muru lõhn. Ära jääb ka võimalus suitsukoni kingatallaga murusse kustutada ja tikuotsa kontsaga mulla sisse vajutada.

Kunstmuru kasutusala on väga lai. Väga teretulnud võiks ta olla linnahaljastuses. Ringristmikud, liiklus-saared ja muud murutraktoriga raskesti ligipääsetavad kohad võiksid linnakodanike rõõmuks igihaljad olla. Asutuste kontorid – sageli ei ole otstarbekas pidada eraldi kojameest või ka aednikku. Kunsmuru tagab esindusliku väljanägemise teie kontoriesisele.

Laste mänguväljakud. Kes ütles, et lasteaialapsed peavadki lasteaiast tulles olema porised ja liivased. Nii olla nad “loodusele lähemal”. Kahtlane. Peale selle on kiige või liumäe pealt märja liiva sisse kukkumine palju valusam kui kunsmurule, mille alla on pandud spetsiaalsed põrutusmatid, mille paksus on 2-6 cm olenevalt atraktsiooni maksimaalsest lubatud kukkumiskõrgusest.

Kunstmuru on võimalik valida vastavalt kasutusotstarbele mitme erineva tüübi vahel. 

On saadaval spetsiaalsed mänguväljakumurud, haljastuse murud aga ka rõdu-ja terrassimurud. Viimased paigaldatakse ilma täiteaineta ja võimaldavad teha looduslikuks ka linnainimese rõdu või katuseterrassi.

Naturaalsema väljanägemise huvides on meie tingimustesse sobivad kunstmuruvaibad “kootud” kahevärvilisena. Säravrohelisele sekundeerib väga ilusti kollakas kiud. Kiupikkuski varieerub sõltuvalt otstarbest 25 kuni 38 mm. 

Juhani Puukoolil on hea meel pakkuda alternatiivi traditsioonilisele murule ja avardada tarbija valikuvõimalusi. 

Hollandi firma Fivestargrass uue põlvkonna kunsmuru – ärge seda väetage!