Viinamarjad koduaias!
Tutvu sordimendiga, et teaksid mida kevadel osta!

Uued viinapuu sordid kasvuhoonesse!

Canadice Interlaken Jokke
Viinapuu 'Canadice' Viinapuu 'Interlaken' Viinapuu 'Jokke'
Viljad tumeroosad, seemneteta. Avamaal ei jõua valmida, sobib kasvuhoonesse. Vajab talvekatet. Vürtsikas, magus seemneteta sort. Kasvuhoones kasvatami- seks. Vajab talveks katmist. Kasvuhoonesort. Talvekindel, paljude seemnetega, sültja viljaga. Hilisem väga maitsev sort.

 

Viinapuud, mis sobivad kasvatamiseks avamaal:

Viinapuu 'Hasanski Sladki' 'HASANSKI SLADKI'

Marjad sinised. Valmivad väga vara, hakkavad värvuma juba augusti alguses. Marjades palju C-vitamiini. Võrsed jõudsa kasvuga, suurte lehtedega. Sügisel värvuvad lehed punaseks.
Sobib väga hästi lauamarjaks. Külmakindel.

 

Viinapuu 'Rondo' 'RONDO'

Marjad sinised, vahakirmega, mahlased. Vilikond suur. Võrsed väga tugeva kasvuga, lehtedel punane sügisvärvus.
Varaviljuv ja saagikas. Vajab kerget talvekatet.
Suurte seemnete tõttu ei sobi lauamarjaks. Hea veinimari.

Viinapuu 'Zilga' 'ZILGA'

Marjad ühesuurused, ümmargused, sinised, sültja sisuga. Marjades palju seemneid. Võrsed korgistuvad vara ja haruldaselt hästi. Vähese ennakvõrsumise tõttu lepib vähese suvise lõikusega.Taim katab ühtlaselt temale antud pinna. Lehed väga ilusad, sobib hästi haljastustaimeks. Haljastustaimena ei vaja talveks katmist.

Viinapuu 'Jubileinaja Novgoroda' 'JUBILEINAJA NOVGORODA'

Marjad kollakasrohelised, ühtlase suurusega, valminult hästi magusad. Sisu iseäraliku vürtsiga, sültjas ja paljude seemnetega. Õitseb vara. Taim on leplik, kasvab ka happelistel ja soostunud muldadel. Võrsed hakkavad vara korgistuma ja valmivad hästi. Lepib kerge talvekattega.

Viinapuu'Fabel' 'FABEL'

Marjad rohelised, roosaka varjundiga, väikesed, magusad. Paremaks viljumiseks vajab võimalikult sooja ja tuulevaikset kasvukohta. Suhteliselt külmakindel, lepib kerge talvekattega.

Viinapuu 'Summersweet' 'SUMMERSWEET'

Marjad ühtlase suurusega, ümmargused, sinised. Valminud marjad püsivad kaua okstel. Suured seemned segavad söömist. Üsna hea talvekindlus, lepib kerge talvekattega.

Eesti aiandusliidu poolt soovitatud perspektiivsort kütteta kasvuhoones kasvatamiseks:

Viinapuu 'Swenson Red' 'SWENSON RED'

Marjad suured, roosakaspunased, väga maitsvad. Võrsed intensiivse kasvuga, pikad ja jämedad, ennakvõrsuvad tugevasti.

Viinapuu istutamine

  • Viinapuu on vähenõudlik ning erilist väetamist ei vaja, liiga rammusasse mulda istutatud taim hakkab väga lopsakalt kasvama, mis muudab selle külmaõrnaks.
  • Lehtedega puitumata istik istutatakse pärast öökülmaohu möödumist (juuni alguses) veidi endisest sügavamale.
  • Hilissügisel (alates oktoobrist) soetatud istikud, mis ei pruugi jahedate ilmade tõttu väga hästi juurduda, tuleks ületalve hoida sügavalt mulda kaevatuna. Õigele kohale istutatakse kevadel esimesel võimalusel.
  • Esimesel kasvusuvel areneb välja taime juurestik, siis ei ole vaja püsivat toestust ning samuti ei vaja alles juurduv taim ka suvist lõikust. Alles augustis on soovitav võrsete ladvad kärpida, see on vajalik taimede paremaks talvitumiseks.