Bakterpõletiku leiud, millest hetkeseisuga teame – Juhani Puukool

12:30 /2. august 2019:

Leitud bakterpõletikuga nakatunud AS Plantex toodetud õunapuu sort ’Tiina’ (pookealus MM106) Rakvere Bauhof kauplusest (partii suurus: 1 taim). Tarnitud aprillis 2019. Kõik sama partii õunapuu Tiina proovid (mis võetud AS Plantex tootmisest ja kõigist istikuäride müükidest) on saanud negatiivse vastuse!

Leitud bakterpõletikuga nakatunud pirnipuu ’Pepi’ Rakvere Bauhofi kauplusest (Partii suurus: 2 taime). Taime päritolu: Leedu . Paljasjuurne taim saabus novembris ja talvel toimus võrku potistus. Peale potistust taimed pakiti alustele tellimuste kaupa edasimüüjatele ja istikuäridele. Enamus kohtades on see partii läbimüüdud ja PMA ei saanud proove võtta. Harku istikuäris (kus oli partii 10 taime) otsustas inspektor proovi mitte võtta, kuna ei esinenud haigustunnuseid.

Rohkem praegu positiivseid proove ei ole. Proove on võetud kõigist AS Plantex istikuäridest ja tootmiskohtadest. Enamusel on juba negatiivne vastus saadud, mõnedele proovidele ei ole veel vastust.

Tiit Juhani/Plantex AS juhatuse liige

 

Haiguskahtluse korral palume ühendust võtta PMA Taimetervise- ja aianduse osakonna spetsialistiga riina.koidumaa@pma.agri.ee ja/või edastage info koos piltidega vbp@plantex.ee
Lisateavet viljapuu-bakterpõletiku kohta saab Põllumajandusameti kodulehelt.
Haiguskahtlusega taimede tagasiostmine toimub ainult eelneva kokkuleppe alusel!
(vältimaks haigustekitajate levikut)