Aiakangad ja kiled

Umbrohutõkkeks kasutatakse peenravaipa ja multšikangast. Samuti saab neid kasutada filterkangana istutusaukudes ja peenardes, kus taimed vajavad erimulda (nt. rododendronid).

Küllaltki paljudel taimedel on kapriisid, millega aiapidaja peab arvestama ja seda just talvel, kui tundub, et taimed on unes ja aiapidaja hoolt ei vaja.

Nimelt on paljud igihaljad taimed (rododendronid, okaspuud aga ka igihaljad püsililled ja pinnakattetaimed) tundlikud varakevadise päikese suhtes. Kui sellise taime kasvukoht on päikseline, tuleks teda varakevadel varjutada. Selleks sobiv varjutuskangas on saadaval erineva varjutustihedusega. Oluline on taim mitte üle mässida, vaid katta ühtlaselt; sügisel ümber taime maasse vajutatud vaiadele on kangast mugav kinnitada. Pinnakattetaimede ja püsilillede puhul saab katmiseks kasutada edukalt ka kuuseoksi. Pärast suurt lumesadu on hea varjutatud taimedelt liigne lumi raputada, et taimed ei läheks hauduma. Varjutuskangas ja kuuseoksad hoitakse taimel maapinna lõpliku sulamiseni, kui juured saavad maast vee kätte.

Külmaõrnad taimed (nt. roosid) vajavad kaitset pigem pakase eest. Neile sobiv pakasekaitse kangas või kuuseoksad asetatakse taimedele alles peale püsikülmade saabumist ning eemaldatakse kevadel. Roose tasub kindlasti enne kangast või kuuseoksi katta turbaga. Selleks sobivad kasvuturbad, aga on olemas mugavad vetthülgavad turbad. Ilupuude ja –põõsaste puhul on hea need enne kangaga katmist kinni siduda, et lumi võra kuju ei rikuks. Soovitatav on siduda ka kindla vormiga okaspuid; näiteks koonusjaid vorme on hea kaitsta sidudes ümber puu kokku kolm või enam maase löödud vaia.

Noorte viljapuude tüvesid tuleb talvel kaitsta näriliste ja muude metsloomade eest. Tüvede kaitsmiseks võib kasutada spetsiaalseid plastikust spiraalseid tüvekaitseid. Lisaks võib kevadine päike kahjustada noorte vilja- ja ilupuude tüvesid. Selle kaitseks on hea juba sügisel tüved valgendada.

Eriti hoolikalt tuleb jäneste eest kaitsta noori õuna- ja ploomipuid. Plastikust tüvekaitsed võivad olla pruunid või valged ning hoiavad eemal jänesed . Valged tüvekaitsed peegeldavad tagasi ka ereda varakevadise päikesevalguse ega kuumene liigselt ümber tüve. Parim aeg tüvekaitse paigaldamiseks on juba sügisel – oktoobris-novembris.

Pakume:

  • Varjutuskangas – varakevadise päikese suhtes tundlikele taimedele;
  • Pakasekaitse kangas – külmaõrnade taimede talvekatteks;
  • Peenravaip – tallamiskindel põimkangas;
  • Multšikangas - multšikihi alune kangas umbrohutõkkeks;
  • Geotekstiil – sillutisteede ning multšikihi alune tugev kangas umbrohutõkkeks;
  • Katteloor – kaitseb taimi öökülmade eest;
  • Talveloor – paks loor, mis kaitseb taimi talvel;
  • Kasvuhoonekiled – erinevas laiuses.